Ker se na temo menjave priimka pojavlja kar nekaj vprašanj in dilem, smo v nadaljevanju strnili nekaj napotkov in pravil glede menjave priimka ob poroki.
Nevesta in ženin se lahko ob sklenitvi zakonske zveze sporazumeta, da nevesta vzame ženinov priimek ali obratno, da obdržita vsak svoj priimek ali da vsak od njiju doda svojemu priimku priimek drugega zakonca. Pri tej kombinaciji lahko nov priimek dodata takoj za ime ali pa priimek pripišeta za starega.
Po poroki mora zakonec, ki je spremenil priimek, v roku 30 dni na upravni enot zamenjati vse identifikacijske dokumente (potni list, osebna izkaznica, vozniško dovoljenje itn.). Če spadaš med srečneže, ki se po poroki odpravijo na medene tedne, in pred tem ne uspeš zamenjati dokumentov, svetujemo, da vzameš s seboj poročni list, s katerega je razvidna menjava priimka.
Ob razvezi zakonske zveze razvezana zakonca obdržita priimek, ki sta ga izbrala ob sklenitvi zakonske zveze. Zakonec, ki je ob sklenitvi zakonske zveze spremenil priimek, pa lahko pri upravni enoti v šestih mesecih od razveze poda izjavo, da želi imeti priimek, ki ga je imel pred sklenitvijo zakonske zveze.
A ne pozabite, sprememba priimka velja takoj od sklenitve zakonske zveze. Torej takoj, ko dahnete usodni da, se spremeni tudi vaš priimek, če se seveda za to odločite.
Ali
VŠEČKAJ fotografije tebi ljubih porok in s tem prispevaj svoj
glas v Zaobljubini tekmi za najlepšo poroko leta.